Kokular Nasıl Katmanlandırılır?

08 Ağustos 2023
Kokular Nasıl Katmanlandırılır?

 Parfümü katmanlama sanatı bazen, burnunuza usta bir parfümcünün seviyesine ince ayar yapmadan denememeniz gereken bir beceri olarak sunulur. Veya belki de asla yapmamanız gereken bir şey olarak önerildi. Endişelenme. Her sıktığınızda hoş kokulu bir uyum sağlamak için bazı kolay ipuçları ve püf noktaları ile size rehberlik etmek için buradayız…

          Orta Doğu'da insanların aynı anda YEDİ kokuyu kat kat kullandığını biliyor muydunuz? Bazen daha fazla! Parfümle oynamaktan asla korkmayın. (Kokuyla ilgili harika olan şey, doğru ya da yanlış olmamasıdır: Bir şeyi beğendiyseniz, o zaman doğrudur. Beğenmezseniz, yıkayabilirsiniz. Sonuçta bu bir dövme değildir.)

Katmanlamaya başlamanın en iyi yolu

 

Şimdi, en sevdiğiniz notayı seçin ve bu notalarla birlikte başka hangi kokulara sahip olduğunuzu düşünün (zaten dahiyane algoritmanın önerdiği kokulardan bazılarına sahip olup olmadığınızı görün veya bir sonraki alışverişinizde mutlaka Koklamanız Gerekenler Listenize ekleyin!)

Her bir kolumuzda en az birkaç koku olmadan evden çok nadiren çıkıyoruz (hey, seçim yapmak zorlaşıyor) ve çeşitli son lansmanları koklayıp püskürttüğümüz bir günün ardından, birden fazla kokunun dikkat çekmek için yarıştığı durumlar oluyor. Şimdi, bu onları takmanın ideal yolu değil elbette - bir parfümün cildinizde mükemmel bir şekilde çiçek açması için zamana ihtiyacı vardır - ancak birçok kez ve farklı nedenler vardır, kokuları biriktirme ihtiyacı hissedebilirsiniz ve işte burada nasıl devam etmelisin:

Parfümünüzün daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız nasıl katmanlama yapılır?

Nemlendirin, nemlendirin, nemlendirin! Özellikle sıcak iklimlerde. Hiçbir şey kokunun kuru ciltten daha çabuk kaybolmasını sağlayamaz. Parfümünüze uygun bir vücut losyonu veya yağı kullanmayı deneyin (çoğunun duş jeli gibi eşleşen ürünleri de vardır – kokunun katmanları ne kadar fazlaysa o kadar iyidir!) Aroma molekülleri iyi nemlendirilmiş ciltte çok daha yavaş buharlaşır.

Ayrıca kokuyu saçınıza da sıkmayı deneyin, böylece tüm gün etrafınızda dolaşsın. Saç, cilt kadar ısınmaz ve kokuyu daha derinden emer. Kokunun saçınızın rengini bozmadığından emin olmak için önce bir yama testi yapın (emin olmak için bir kağıt mendil üzerine püskürtün).

Kokunuz çok tatlıysa nasıl katmanlanır

Bergamot, neroli, mandalina, limon, ıhlamur gibi baskın narenciye notalarını veya galbanum, domates veya menekşe yaprağı, yeşil çay, deniz/su akorları (deniz benzeri, sulu kokuların sentetik rekreasyonları) ve aldehitler ( genellikle şampanya köpüğü gibi olarak tanımlanır).

Bir koku nasıl katmanlanır ve yumuşatılır

Vanilya ve tonka fasulyesi bir parfümü "yuvarlayarak" cildinizde baygınlık geçirmesine (ve koku alma konusunda bağımlılık yapmasına) neden olabilir; tıpkı "karamel" veya "dulce de leche", olgun meyveler, çikolata ve hatta şeker ipi olarak tanımlanan sentetik notaların dokunuşları gibi. . Bir kokuya daha yumuşak, daha odunsu bir parlaklık vermek için üstüne sandal ağacı açısından zengin veya kaşmir/pudra kokusu ekleyin. Bu notalar koza gibi hissedilir ve daha keskin bileşenlere yumuşak bir rahatlık katmanı ekler.

İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daha az eklemeye çalışın, çünkü daha fazlasını eklemek her zaman çıkarmaktan daha kolaydır ve bunlardan birazı uzun bir yol kat edebilir  !

Günden akşama geçmeniz gerekiyorsa nasıl katmanlanırsınız?

Sürdüğünüz kokunun temel notalarını güçlendirmeyi düşünün - bunlar cildinizde kalan son notalardır, daha ağır moleküllerden yapılırlar ve muhtemelen paçuli, labdanum, olibanum, güve otu, odun veya misk gibi bileşenleri içerirler. . Veya ekstra cızırtı için baharatlı bir not seçin! Kokunuzun karanlık tarafını memnuniyetle karşıladığınızda ve ekstra güçle parlamasına izin verdiğinizde, koku iziniz daha güçlü, daha uzun ömürlü olacak ve adeta yürüyüşünüze biraz hareket katacaktır.

Hangi sırayla katlanmalı?

 

Kokulu duş / banyo jeli

Eşleşen vücut losyonu / yağ / balsam (veya vücut ürününde yankılanmak için seçtiğiniz kokunun notalarından birini seçin)

Kolonya

Eau de toilette

Eau de parfüm

parfüm

Parfüm yağı / attar

Kokulu saç spreyi (ya da sadece kokunuzu saçınıza, giysilerinize sıkın (yama testi yapılmış!)

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.