KONSANTRE PARFÜM - ALEXANDRİA II

Konsantre Parfüm

(1)
Stokta var !
KDV Dahil
590,63 TL
Ürün Özellikleri

 

ALEXANDRİA II XERJOFF


Xerjoff tarafından İskenderiye II, uniseks Oriental Woody kokusu. Alexander II, 2012 yılında piyasaya çıktı. Bu kokunun arkasındaki parfumor Chris Maurice vardır

. Üst notalarda lavanta, palizan gülağaç, tarçın ve elma; orta notalarda lily-of-the-vadisi, gül ve sedir vardır; taban notaları kehribar, misk, agarwood (ud), sandal ağacı ve vanilya

KULLANICI YORUMLARI

- Xerjoff'un 2012 yılında çıkarmış olduğu "Oud Stars" koleksiyonunun bence en iyi kokularından birisi olan Xerjoff Alexandria II ile bugün birlikteyiz. Xerjoff'u bugünlere getirmede büyük rol oynayan parfümör Chris Maurice tarafından tasarlanan Alexandria II adını Mısır'ın en büyük ikinci şehri olan İskenderiye'den almakta.

- Parfümü ilk sıktığım an tenimde eski kafa bir lavanta patlaması ile başladı. Bu lavantanın arkasında gizlenen birinci kalite Kamboçya ödü ile birlikte güzel bir başlangıcı bulunmakta. Kullanılan öd ne hafif ne de ağır ancak baharatlı bir yapısı bulunmakta. Açılışın ilk beş dakikası kuru bir odunsuluk mevcut ki ben bunu biraz “ağaç talaşı” tarzı bir kokuya benzetmedim değil.

Açılıştan kısa bir süre sonrasında parfüme arkalardan gelen öd biraz daha baskınlık kazanıp daha net hissedilmeye ve lavantanın baharatlı yapısı ile biraz baharat tarzı bir etkiye bürünmekte. Bu açılışa eklenen ve sadece derinlik kazandıran hafif hafif kendini hissettiren güller ve sulu sulu elma kokusu ile biraz ferahlık kazanmakta. Açılışı tenimde lavanta ve öd ile yaparken giysi de tamamen ferah bir misk, elma ve çiçeksi notalar hissedilmekte. Temiz bir koku izlenimi yaratmakta.

- Orta notalara geçmeden önce dikkatlice ve derin derin koklarsanız amberi hissedebiliyorsunuz. Amber oryantal tarzdan öte biraz daha markanın bir diğer kokusu olan 1888 tarzında balzamik bir tarzda kullanılmış.

Bana enteresan gelen kokunun yayılımı sırasında çok fazla farklılık yaşaması. 3-4 saat dikkatlice koklayıp uzun süre deneyimlememde şunu farkettim ki kokunun bir dakikası bir dakikasını tutmamakta. Örneğin koku bir an öd ve lavanta ile baharatlı bir yapıdayken bir anda elma ve gül ile ferah bir yapıda. Bir başka seferde balzamik bir amber ile hafif oryantal bir yapıya kavuşmuş.


Orta notalara geçtiğimiz an tarçının en belirgin olduğu an ve bu anda sandal ağacı da iyice kendini belirginleştirmekte. Bu belirginleşmeyle birlikte kokumuz kuru havasından tatlı ve lezzetli bir tarçın ve sandal ağacı kıvamına bürünmekte ki bu kısım herkesin hoşuna gidebilecek derecede leziz. Elma her daim kendini hissettirmekte ancak orta kısımlarda sulu kısım yerine biraz daha kurumaya yüz tutmuş tatlılaşmış ve geri plandan gelmeye devam ediyor.

Orta notalarda amber teması balzamik yapısını bırakıyor ve tarçının gerisinde belli belirsiz bir şekilde kendini gösteriyor. Ancak çok belirgin diyemem. En belirgin olduğu an başlangıç ve orta nota arasındaki geçişte oluyor.

Dip notalara geçmek oldukça uzun bir süre istiyor. Ancak dip notalara geldiğiniz zaman ortaya tarçının geriye çekilmesiyle birlikte oldukça başarılı Brezilya gül ağacı çıkıyor. Hafif çiçeksi ve odunsu bu yapı ile birlikte hala geriden gelen ama çok bağırmayan tarçın ve sandal ağacına çok hafif de olsa misk eşlik ediyor. Vanilya notası açıklanan notalarda bahsedilmiş ama ben sadece dip notalarda bunu hissedebildim. Açılış ve orta notalarda daha pudramsı hissiyat yaratan misk burada kokuya daha oturaklı bir hal katıyor.

Kalıcılık olarak parfümün kalıcılığı tende 24 saat giyside 3 günü buluyor. Performansı çok bağırmadan “diklenmeden dik durma” şeklinde.

Parfümde dikkatimi çeken bir diğer şey ise eau de parfüm olmasına rağmen oldukça kalın ve yağlımsı bir yapıda olması. Şişede dahi bu yağlı katman gözlemlenebilmekte.

Sonuç olarak başarılı bir parfüme imza atılmış ancak eleştirilecek noktaları da mevcut. Bunun ilk sırasında fiyatı gelmekte. Bunun sebebi sanırım markanın tanınmış bir marka olması ve çok sayıda parfümünün mevcudiyeti diyebiliriz. Fiyat olarak doğal notalar kullanılan çoğu parfümde olsa bile ulaşılabilir olması sebebiyle fiyatı yönünden eleştirilere maruz kalabilmekte. Ki bence fiyatı dışında eleştirilecek pek bir sorunu da olduğunu düşünmüyorum.

Puanlamama geçecek olursak;

- Koku güzelliği:10
- Farkedilirlik:9
- Kalıcılık:10
- Fiyat/Performans:7
- GENEL PUAN: 98478.jpg (14 KB)
 

Yorumlar (1)
Xerjoff
ALEXANDRİA II XERJOFF ürününden yönlendirildiniz!
Xerjoff -
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.